O vypadávání vlasů

Kouření, pití alkoholu, časté diety, stres, strava s nedostatkem vitamínů a minerálů, užívání léků (především antidepresiv a léků na snižování cholesterolu), nemoci krevního oběhu nebo onemocnění vlasové pokožky ‒ padání vlasů může mít mnoho různých příčin. Až v 96 % případů je však na vině dědičnost.

Za všechno může testosteron

Nejčastější příčinou ztráty vlasů u mužů je androgenetická alopecie, při které jsou vlasy citlivé na hormon testosteron. Hladina testosteronu je dědičná, a pokud je vysoká, oslabuje vlasové kořínky. Je to proto, že testosteron zabraňuje produkci c-AMP, přenašeče buněčné energie, který je pro vlas nezbytný. Čím vyšší hladina testosteronu, tím nižší tvorba c-AMP, a tím pádem také méně výživy vlasových kořínků. Pokud není vlas dostatečně vyživován, vypadává. Postupně odumírá více a více kořínků a vzniká pleš. Proto muži nejčastěji plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy jejich testosteron dosahuje nejvyšší hladiny.

Dědičnost je nemilosrdná

Zda máte právě vy k vypadávání vlasů dědičné předpoklady, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na další členy vaší rodiny. Pokud mají všichni vaši mužští příbuzní hustou kštici, zřejmě je příčina ztráty vašich vlasů jinde. V případě, že mají výraznější kouty, řídké vlasy nebo přímo pleš, jsou na vině geny. Jedním z prvních znamení, že se jedná o androgenetickou alopecii, jsou právě zvětšující se kouty a řídnutí vlasů na temeni.

Hra o čas – nečekejte příliš dlouho

Padání vlasů je zapotřebí řešit včas. Je-li u vás vypadávání teprve v samotném počátku a případná pleš vám tolik nevadí, můžete vyzkoušet výživná vlasová séra, tonika a šampony. Obsahují různé kombinace účinných látek včetně kofeinu, který má za úkol dodat vlasovým kořínkům chybějící energii. Zkombinujte je s masážemi hlavy, které prokrvují vlasovou pokožku a napomáhají přísunu živin do vlasového kořínku. Další možnou variantou je přilepování umělých vlasových štěpů speciálním lepidlem na místa postižená pleší. Je to však finančně i časově náročná metoda, která problém jen na chvíli zakryje, ale nevyřeší.

Mějte proto na paměti, že tyto prostředky pouze mírně zpomalí nebo zamaskují již nastartovaný proces plešatění, který bude nadále pokračovat. Zvažte tedy, kolik energie, peněz a času chcete věnovat řešením, která jsou pouze dočasná. Navzdory reklamním sloganům vám nové vlasy díky šamponům ani výživovým doplňkům narůst nemohou. Pokud geneticky postižené kořínky odumřou, ani výživa je již nezachrání a tělo samo si nové vytvořit neumí. Žádný kosmetický ani potravinový doplněk nedokáže zastavit geneticky podmíněné vypadávání vlasů.

Jaké řešení si vybrat?

Pokud se nechcete smířit s životem bez vlasů, je zbytečné ztrácet čas neefektivními metodami. Jediným řešením, které může vaše vlasy zachránit, je jejich transplantace. Při transplantaci se používají vlasové kořínky, které ještě nejsou postiženy genetickým vypadáváním vlasů. Díky tomu je možné transplantovat zdravé vlasové folikuly na místa, kde vznikla pleš nebo kde vlasy prořídly. Standardně se pro transplantaci odebírají vlasové štěpy z týlní a spánkové oblasti hlavy, kde jsou vlasy hustší a tužší. Není však dobré s rozhodnutím příliš dlouho otálet. Pro dobrý výsledek transplantace je důležité, aby bylo zdravé vlasy odkud brát ‒ s úplnou pleší už nikdo nic nezmůže.

Nevýhodou transplantace se může zdát vyšší jednorázová cena. Velkou výhodou je ovšem efektivnost tohoto zákroku. Je zbytečné investovat čas, peníze a energii do prostředků, které proces plešatění pouze zpomalí nebo zamaskují, ale nezastaví jej. Z transplantovaných vlasových folikul se ujme 95 %, zákrok tak vyřeší váš problém s vypadáváním vlasů jednou provždy. A protože na transplantované vlasy máte doživotní záruku, nemusíte se pleše už nikdy obávat.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den, můžeme Vám nějak poradit? Konzultace je u nás ZDARMA.

Dušan Štěpánek, zakladatel